A few words from us...

2015 yılılndan itibaren  Türkiye de ACCA Bilgisayar Temelli Sınavlar (CBE) için lisanslı ilk ve şu an için tek sınav merkezidir. ACMET merkez olarak Kıbrıs Lefkoşa ve İngiltere Londra'da da faaliyet göstermektedir . ACCA gibi uluslararası eğitime dayalı standartların Türkiye de bilinmesi ve uygulanması, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiyemiz için olmazsa olmazdır. Tüm uluslararası standartlar için verilen eğitimlerde olduğu gibi ACCA eğitiminin de İngilizce olması maalesef yabancı dil eğitiminde genel bir başarıyı yakalayamamış Türkiye için bir dezavantaj oluşturmaktadır. Bu nedenle Acmet olarak Türkiye deki ortak paydaşlarmızdan da aldiğımız motivasyonla temel ve genel iş İngilizcesi kurslarını başlatmayı Türkiye deki ACCA kurslarını başlatma planının önüne koyduk.  Temel İngilizce eğitimi 18 ay,  belli seviye üzerinde İngilizce temeline sahip ACCA adayları için de iş İngilizcesi 6 ay  olarak planlanmıştır. Dersler  ayda 24 saat olarak planlanmış kurs saatleri dışında verilecek eksersiz ve derse katılım zorunludur. Kurallar bizim İngilizce yi size öğretme garantimizdir . Tüm öğretmenlerimiz hem Türkçe'yi hem de İngilizce'yi çok iyi bilen Kıbrıs kökenli eğitmenlerimizle yapılacaktır.

ACMET started the business in 2003 in Cyprus as a course centre and subsequently opened new branches in Istanbul and London. Since 2015, ACMET is the first licensed active test centre for ACCA Computer Based Exams (CBE) in Turkey. The knowledge and implementation of international education-based standards are essential for Turkey as one of the world's 20 largest economies. As training is given in English for all international standards, we focus on students who lack English background because of the educational system they come from. For this reason, with the encouragement from our common stakeholders in Turkey, we have put the plan to start basic and general business English courses in Turkey alongside the ACCA courses and Pearson qualifications. All of our teachers are Turkish Cypriot instructors who know both Turkish and English very well, as well as the culture and our main goal to keep the groups in the minimal number for better achievement. 

Campus

Accommodation needs of students are met with our dormitory with a capacity of up to 250 students, that are comfortable, peaceful and reliable. Life in our dormitory is designed to support the academic and social lives of the students, in order to meet their priority needs of feeling safe and at home. Aim of the dormitory is to accelerate the students’ adaptation period and provide them with easy access to study areas and all social and sporting venues. With 24/7 security control, the only focus of students' will be on lessons and campus life.

Dormitory

The main campus is located in Nicosia;Capital city of Cyprus. It offers high quality education combined with excellent training facilities; bright classrooms, internet access & WIFI  facility, resource center, separate classroom for private studies and cafeteria for tea and coffee breaks. Fitness center located inside the building provides students with an advantage of exceptional sport facilities.